Oprechtický hasičský víkend 2014

Tento týden nás čekala naše stěžejní akce roku a to Oprechtický hasičský víkend. I když letošní přípravy OHV probíhaly již od konce zimy, bezprostředně před plánovaným termínem nám téměř veškeré domluvené věci začaly kolabovat, počínaje stany, a konče centrálou s halogeny.

Fotky a videa naleznete na konci článku

I když byl páteční den hektický, nakonec jsme areál připravili téměř stejně jako loni. Překvapení pátečního odpoledne byl telefonát z Red Bullu, jestli námi avizovaná akce se uskuteční a jestli by mohli přijet. Jediné co se nám letos nepovedlo, bylo vystoupení hudebníků v pauze mezi soutěžemi. Když jsme se na poslední chvíli rozhodovali, jestli investovat více než 15 000,- do kapely bez reklamní kampaně, nakonec jsme od tohoto pro letošek ustoupili. Letošní OHV jsme se pokusili udělat v tématickém provedení a nazvali jsme ho ,, s příchutí Mexika a karibiku‘‘ , takže kromě tortill nebo chilli con carne, se diváci a závodníci mohli občerstvit čepovaným mojitem, později i tequilou, nebo karibským rumem. Nechyběla i klasika v podobě kuřecích steaků, grilovaného vepřového plecka, těstovinového salátu nebo uzených klobásek. Milovníci sladkostí si mohli vychutnat domácí koláče, nebo točenou zmrzlinu a ledovou tříšť, kterou společně s SDH zajišťovala cukrárna Fantasie.

Sobota 21.6.2014 12:00

Sobotní odpoledne, tradičně patřilo především družstvům Moravskoslezské ligy v požárním útoku, protože XIII. ročník soutěže  ,,O putovní pohár SDH Oprechtice‘‘ bylo jejím třetím kolem. První třetiny OHV 2014 se zúčastnilo 62 družstev, z toho 39 mužských, 14 ženských a 9 družstev mužů nad 35 let.

DSC_1071

I když v sobotu začínalo astronomické léto, zatažená obloha a teploty pod 20°C připomínaly spíše jeho konec. Naštěstí se to u nás obešlo bez přeháněk a deště, jen občasné poryvy větru komplikovaly především soutěžícím život. Soutěžní klání zahájili domácí muži, ale odpolední útok zůstal v podání Oprechtic nedokončen, kvůli chybě na rozdělovači.  Oprechtické ženy, dokončily svůj soutěžní útok, ale po něm měly asi stejnou náladu jako jejich mužští kolegové. Pravý terč byl sražen v nejrychlejším čase dne 15, 84s, levý však odolával proudu vody snad i díky zmiňovaných poryvů větru až na výslednou hodnotu 24,062s. Ve druhé polovině startovního pole ukázali oprechtičtí veteráni že rozhodně nepatří do starého železa a pěkným výkonem 17,034s, se jako jediní z oprechtických družstev mohli radovat z vybojovaných bodů do seriálu MSL. Od vítězství je dělila jen necelá sekunda a vyrovnanost družstev nad 35 let zapříčinila, že i přes výborný výkon si zapisují 5. příčku. Denní klání hasičských družstev opanovaly tradiční vítězové svých kategorií, v mužích bezkonkurenčním výkonem vyhrálo družstvo z Prchalova v novém rekordu tratě, který má nyní hodnotu 13,517s. V ženské kategorii zvítězily ženy z Bartovic, přesněji jejich B tým, které naši soutěž opanovaly potřetí za sebou a tak putovní pohár v ženské kategorii přešel do jejich trvalého vlastnictví. Jejich útok skončil na hodnotě 17,329s. V kategorii nad 35 let se díky dosaženému času 16,093s radovalo družstvo z Metylovic.

Sobota 21.6.2014 21:21

DSC_1157

Druhou třetinou letošního OHV byla večerní, či spíše noční soutěž – Climart Cup. Tato soutěž se od té denní liší v několika ohledech. Kromě tmy, kterou se jako pořadatelé snažíme eliminovat na minimum je největší podstatná změna v pravidlech, noční soutěž se koná dle technických pravidel Extraligy ČR v PÚ s vyjímkou na 2B. Další změna vyplynula s velkého zájmu družstev a to nekompromisní příprava základny na 3 min. ukončená hvizdem rozhodčího základny. Poslední a nejmarkantnější změna je v ohodnocení družstev díky hlavnímu partnerovi ostravské klimatizační firmě Climart, vždyť hned dvacet družstev odchází z nástupu s bankovkou minimální hodnoty 1000kč. Této soutěže se nakonec zúčastnilo 52 družstev mužů a 17 družstev žen, a pokud by se do první patnáctky družstev dalo vecpat třeba trojnásobek, tak by účast byla ještě daleko vyšší. Ale pokud bude OHV ve stejném systému pokračovat i nadále, tak bude určitě stropní hranice 70-75 družstev. Tradičně soutěž odstartovala domácím mužským družstvem, které si alespoň trochu spravilo chuť po odpoledním nezdaru a ostatním družstvům ustavila laťku na hodnotě 14,682s. Pouze jedinému družstvu se ale podařilo tuto hranici překonat, a to nejčastějšímu vítězi v Oprechticích – družstvu z Prchalova [14,337s]. Bronzovou příčku vybojovalo třetím časem pod 15s družstvo Vrbice A. Na Oprechticích se nikdy mnoho nedařilo družstvům ze Slovenské republiky, výjimkou bylo družstvo Podhorie, které skončilo loni třetí. Letos se do elitní TOP TEN probojovaly hned čtyři družstva – Podvysoká, Podhorie, Nižné Ružbachy a Stupné. Z větší dálky se do patnáctky dostalo ještě družstvo Brumova. To zástupcům z Opavska se na Oprechticích nedařilo vůbec, ani Neplachovicím, Hnevošicím, Svobodě, Velkým Hošticím či Chlebičovu nebylo finanční odměny z hůry dáno. Ženská kategorie měla hned řadu favoritek, samozřejmě domácí Oprechtice, loňské vítězky Skrochovice, aktuálně vedoucí družstvo MSP Chlebičov, Bartovická družstva, Milovice nad Bečvou, Svobodu, Mistřovice (3. Na Hoštickém poháru) nebo Starou Ves n O. A i ostatní družstva mohla určitě soutěžící i diváky řádně překvapit. A právě Stará Ves n O. se mohla radovat z vítězství díky času 17,815s, následována Bartovickým Béčkem[18,093s] a Chlebičovem[18,235s]. Vítězně rozběhlé útoky družstev Oprechtic, Albrechtic a Milotic n B. zhatí prostřiky a alespoň Albrechtice se nakonec mohou radovat z poslední odměněné příčky. Kolem druhé hodiny Climart Cup končí. V sobotu jsme v Oprechticích přivítali 112 družstev, za necelých 8 hodin se začne náš areál opět plnit, tak šup na lehký úklid a hybaj spát.

Neděle 22.6.2014 10:00

Poslední třetina OHV 2014 je pohárová soutěž mladých hasičů, zařazená do MSL MH. V neděli se soutěžilo v kategoriích mini, mladší a starší žáci a celkově se této soutěže zúčastnilo 52 družstev dětí. V kategorii mini se do soutěže přihlásilo 5 družstev, a i když jsme se rozhodli tuto kategorii mnoho neomezovat (co se týče počtu soutěžících i případné pomoci z řad vedoucích, protože si myslíme, že v této kategorii ještě o soutěžení v plném slova smyslu nejde), nakonec ji ovládlo sedm předškoláků z Lučiny a to bezkonkurenčním provedením útoku. Včeličky z Lučiny, jak je komentátor přejmenoval, dosáhly času 21,015s, za nimi skončili mikrouši z Hnojníku před Petřvaldíkem, Petřvaldem a domácími Oprechticemi. Z dvaceti pěti družstev mladších žáků byli nejúspěšnější mladí z Nové Vsi A[13,701s] před Lučinou A [14,204s] a Malenovicemi [14,731s]. Pod hranici 15 vteřin se ještě dostaly družstva Jistebníku A a Trojanovic. Domácí Oprechtice A skončily na osmé příčce [18,776s], Oprechtice B pak časem 23,105s na 15. pozici. To kategorie starších žáků čítala 22 družstev a nejlépe si vedli okrskoví kolegové z Brušperka [13,486s], následováni Mořkovem [13,664s] a Kunčicemi p O. [14,657s]. První pětici pak doplňovali starší z Nové Vsi a Trojanovic.

Během Oprechtického hasičského víkendu jsme viděli celkem 183 soutěžních pokusů družstev reprezentující 70 obcí, měst, nebo městských částí z 11 okresů České a Slovenské republiky, což by mělo odpovídat necelým 1300 osobám, reálná návštěva OHV bude určitě přes 1000 lidí. Na závěr bych chtěl poděkovat všem členům i přátelům SDH, kteří byli jakoukoliv formou nápomocni něco takového zvládnout, samozřejmě všem sponzorům, jejichž zaktualizovaný seznam přidáme na naše stránky, městu Paskov za podporu a dále všem účastníkům OHV 2014 za bezproblémový průběh nejen soutěží.

http://hanule77.rajce.idnes.cz/Oprechtice_-_3.kolo_MSL/

http://www.torra.rajce.idnes.cz/MSL_Oprechtice_2014/

http://www.kristynaryskova.rajce.idnes.cz/Oprechtice_MSL_2014