Oprechtický hasičský víkend 2009

Letošní 3. kolo MSL se konalo jako první soutěž v rámci Hasičského víkendu v Oprechticích. Před samotným začátkem soutěže sváděli pořadatelé nerovný boj s počasím, aby zajistili pro všechna družstva srovnatelné podmínky, což se nakonec vcelku povedlo. Navíc jako bonus si připravili přímý přenos po internetu z celého Oprechtického hasičského víkendu. V soutěži „O putovní pohár SDH Oprechtice“ zápolilo celkově 40 družstev mužů a velmi pěkných 15 družstev žen (tím není myšlen jen vzhled závodnic i když proč ne). Po menších problémech s displejem se jako první na start postavili tradičně domácí muži. Ti po zaváhání tentokrát pravého proudu zastavili časomíru na čase 14:807. Po domácích absolvovaly svůj útok staronové účastnice MSL ženy z Metylovic, které po problémech s kotoučem na levém proudu dokončily v čase 18:350. Následoval Mošnov s Michalem Bílkem na pravém proudu, kterému se po boji s proudnicí nakonec terč srazit nepodařilo. Po neligovém Paskovu mohli složit reparát oba proudaři Mošnova startující v obráceném gardu za Metylovické áčko. Ten se jim částečně, po prostřiku pravého proudu, složit podařilo a s časem 14:679 se ujali vedení. Marklovice, kterým se na předchozích dvou kolech nedařilo, chtěly si na Opre ukousnout kus z bodového koláče. Bohužel po zaváhání na stroji a s časem 18:599 si moc nadějí dělat nemohly. Druhým ženským družstvem byly domácí Oprechtice, stále bez Zuzky Tománkové, která po zranění z Biocelského asfaltu bude ještě nějakou dobu fandit svým spolubojovnicím společně se svými berlemi. Za Zuzku zaskočila Petra Mifkovičová z Rychlatic, které se ovšem ani na jedné ze dvou dospěláckých soutěží na Oprechticích při výpomoci domácímu družstvu vůbec nedařilo. Po více jak jeden a půl vteřinovém prostřiku si nenechaly ženy doma ani bod. Pravděpodobně nedoběhnutí proudařů Kozmického áčka způsobilo velké prostřiky na obou terčích a čas 16:606 se kterým určitě nebyli spokojeni. Podobný problém měl i levý proud z Košatky A, když srazil terč až na hodnotě 19:383. Jeho pravý kolega, zapůjčený z Kojkovic, byl s 15:714 úspěšnější.

 Po řadě nepodařených útoků se na start postavilo Lubno s čerstvým taťkou dcery Veroniky, která jim přinesla štěstí, neboť se s časem 14:468 dostali do průběžného vedení. Loňská rozjetá mašina v podání holek z Jistebníku letos trochu přibrzdila. Jindy bezchybné Alči se na pravém proudu po odhozu zauzlovala hadice a s časem 21:870 bylo holkám jasné, že body si z Oprechtic asi neodvezou. Ovšem pětitisícová náplast z večerného Climart cupu jim jistě zvedla náladu. Reputaci Kozmickým barvám mohlo napravit mužské družstvo B. Těm se ovšem dařilo ještě méně než jejich „A“ kolegům. Chyba béčkaře a neroztažení dopravního vedení zkrátilo proudy natolik, že po chvilkovém marném pokusu chlapi raději zvedli proudnice pro ukončení pokusu. Dalším, kdo chtěl zamíchat pořadím, byli muži z Kojkovic, kterým parádní sestřik Malenovického kolegy 14:003 určitě udělal radost, ale prostřik na levém proudu zastavil časomíru na konečných 14:813. I přes velkou snahu Mistřovického rozdělovače poslat pravé céčko co nejdále a pomoci tak svému kolegovi na proudu, se klukům dokončit nepodařilo. Čas levého terče 15:853. Třetím ligovým ženským družstvem byly Kojkovice posílené o „domácí“ Hanču z Petřvaldíku a Bartovickou Sylvu.

Pěkně rozjetý útok a umístění na bedně zhatil jen vteřinový prostřik na levém proudu – 18:345. Vypadá to, že Prchalov po zaváhání v Rychlaticích, začal stíhačku na průběžné vedení. Po Lubně, kde předvedl útok snů, ustanovil v Oprechticích, i s pomocí Lubenského Mariána, nový traťový rekord 14:035. Na Prchalovský čas mohlo hned vzápětí odpovědět Bartovické Ačko, které je s časem těsně pod 14 sekund držitelem rekordu soutěže z posledního ročníku konaného ještě na staré trati. Čas levého terče by jej ještě o desetinu překonal, ovšem zaváhání pravého proudu na základně a výsledných 17:282 zhatil naděje i na příděl bodů. Prvním ženským družstvem, kterému se podařilo sestřiknout oba terče pod 18 vteřin, byly ostřílené borky za Staré Vsi A, kterým pravý proud pěkně zaběhla kolegyně z „dorosteneckého“ B-družstva. V konečném pořadí čas 17:823 stačil překvapivě až na 4. místo. O něco pomalejší voda a půl vteřinový prostřik levého proudu stačilo Rychlatickým mužům na čas 15:418 a + 5 bodů nad účast. Po vyběhnutí Staroveských můžu ze základny bylo jasné, že útok nedopadne dobře. Spojení levých céček, které bylo pouze přes zub, se po cestě rozpadlo. Čas půjčeného Martina z Opre 15:021 by stačil na 10 ligové místo. Větřkovice se po roce opět vrátily do ligy. I když chlapi měli o něco pomalejší vodu, za čas 15:711 si nějaké body domů odvezli. Po Větřkovicích se na souboj s časem vydaly Malenovice. „Zakašlání“ stroje a prostřik pravého proudu stačil jen na 17:015. Druhou sedmnáctku v ženské kategorii zajely holky z Rychlatic s Vlčovickou posilou na dopravním. Jejich 17:469 stačilo na konečné 2. místo. Pokus Karviné – Hranic zhatilo přišlápnuté céčko a školácká chyba Oprechtického levého proudaře s na konci odepnutou proudnicí. Čas shozeného pravého terče 15:233.

 V Oprechticích se ženám celkově dařilo. Z 28 sražených terčů bylo hned 12 pod hranici 18 vteřin. Jednomu z družstev, kterému se to podařilo na obou terčích, byl Petřvaldík s Metylovickou košařkou a Staroveskou béčkařkou. Výsledných 17:632 stačil ovšem „jen“ na konečné 3. místo. Písečná, která startovala za opětovné zvýšené koncentrace dešťových kapek, zajela čas 15:461, se kterým kluci spokojeni určitě nebyli. Vedoucí družstvo průběžného pořadí ženské kategorie MSL, holky z Bartovic s Jistebnickou Alčou na levém proudu, potvrdily svoji formu a s časem 17:309 nejen že vyhrály svou kategorii, ale upevnily si vedení v lize. Posledním ligovým ženským družstvem byly Vlčovice posíleny o Jistebnický rozdělovač a Bartovickou strojnicí i se strojem. Bohužel šesti vteřinový prostřik znamenal, že Vlčovice tentokrát zůstanou bez bodu. Následující borci z Petřvaldíku ukázali, proč jsou dosavadní lídři tabulky. Čas 14:195, na levém terči dokonce 13:938, znamenal 2. místo a ukázal, že to letos nebude mít Prchalov vůbec jednoduché. Kunčicím pod Ondřejníkem se na Oprechticích nedaří. Letos se klukům nepodařilo nabrat vodu a svůj útok nedokončili. Dalším nedokončeným útokem v soutěži byl pokus Bartovického céčka, kterému proudnice levého proudaře prášila natolik, že se nepodařilo terč srazit. Nováčkovi MSL v letošní sezóně Bukovci se sice podařilo i přes né moc natáhlé dopravní vedení srazit první terč pod 15 vteřin, ale chybička a prostřik levého proudu z Větřkovic znamenal konečný čas 16:100. Loňský vítěz celého seriálu MSL Bartovice B trochu napodobily své kolegy z Áčka. Na levém proudu opět třináctka v podání koho jiného než Lukáše Frýdla z Peřvaldíku, na pravém po prostřiku 14:829, které i tak stačilo na konečnou devátou pozici. Vrbice je zvyklá pohybovat se ve vyšších patrech tabulky. S vydařeným útokem 14:267 odsunuli Lubno na 4. pozici a z Oprechtic si odvezli 20 bodů. Svinovské Áčko s Prchalovským Radkem na rozdělovači zajelo pěkných 14:733, čemuž nakonec odpovídala 6. příčka. Posledním ligovým družstvem, který se odpoledne postavilo na start, byli muži z L. A.. Rychlejší terč 14:521 byl podobný rychlejšímu terči před nimi jedoucímu Svinovu, ovšem na levém byl prostřik větší a tak 15:132 znamenal konečné 10. místo.

Po ukončení 3. kola MSL déšť sice ustal, nikoli však program Oprechtického hasičského víkendu. Ten pokračoval od 21 hodin večerním Climart cupem dotovaným cenami přes 30 000 korun, ze kterého si první cenu v mužské kategorii 10 000 korun odvezl Prchalov a 5 000 korun v ženské kategorii Jistebník. V neděli ráno následovalo kolo MSL mladých hasičů a víkend zakončil souboj starých gard – mužů a žen nad 35 let. Doufejme, že se přes týden počasí uklidní a na dalším kole MSL se sejdeme za slunečného počasí, jak jsme ve Svinově zvyklí.

Playlist všech útoku z MSL
Playlist všech útoku z Climart Cupu
Playlist všech útoku z MH

pro msliga.info a oprechtice.cz  STIBY