Oprechtický hasičský víkend 2013

After Movie 2013

Na sobotu 15. a neděli 16 června 2013 si oprechtičtí hasiči, kteří letos v srpnu oslaví svou 70ti letou historii, připravili pro širokou veřejnost již pátý ročník Oprechtického hasičského víkendu.

Renomé hasičských soutěží konaných u místní hasičárny, v malebném areálu pod správou místního sboru dobrovolných hasičů, získává čím dál větší popularitu. Pořadatelé si pro návštěvníky areálu Na Hasce kromě bohatého občerstvení a tradičního on-line přenosu

připravili jednu horkou novinku. Na velkoplošné obrazovce mohli diváci i soutěžící sledovat celé průběhy soutěžních pokusů jako na dlani.

III. kolo MSL 2013 – O putovní pohár SDH Oprechtice

Vlastní víkend započal, opomeneme-li vlastní dopolední přípravy a dolaďování, v 11:50 slavnostním nástupem hasičských družstev, která přijela bojovat nejen o putovní pohár SDH Oprechtice, finanční a věcné ceny, ale také o body do Moravskoslezské ligy v požárním útoku mužů a žen a mužů nad 35 let. Do první se nakonec přihlásilo 36 družstev mužů, 14 družstev žen a 8 mužů nad 35 let. Celkově tedy startovní listina čítala 58 družstev z pěti okresů Moravskoslezského kraje a dvou okresů ze Slovenska. Průběh soutěže byl zpestřen několika živými rozhovory, které si připravil Michal Bílek z Metylovic.

Tradičně soutěž odstartovalo domácí mužské družstvo, které se z průběžného vedení v soutěži, mohlo radovat jen do dokončení útoku třetího družstva, kterým byl téměř tradiční vítěz oprechtické soutěže, družstvo Prchalova, které nahozenou laťku domácích v čase 14,01 překonalo o 11 tisícin sekundy, tedy útok ukončilo časem 13,999. Vedoucí dvojice se držela na čele průběžného pořadí notnou dobu a jelikož ustála i povedené útoky družstev Mošnova, Petřvaldíku, Košatky i A družstev Bartovic, Vrbic, Metylovic nebo Svinovského Béčka, už to vypadalo, že se bude čekat pouze na Podvysokou (CA/SK), jednoho s favoritů celé MSL, která přejížděla ze soutěže v Malé Bytči. 34 družstvo na startu však všem prognózám vyrazilo dech a chlapi z Kozlovic předvedli nádherným zdoláním všech nástrah, které v sobě skrývá požární útok, skvělý čas 13,714s. V této době se nad oprechtickou tratí vznášela asi dobrá karma, které dokázali také využít borci ze Svinovského A-teamu. Jejich útok byl v podstatě stejný jako vedoucích Kozlovic, jen nějaká desetinka jim scházela k vyšvihnutí se do čela soutěže. Čas 13,818s jim stačil pouze na 2. příčku. Poté se již pořadí na přední části průběžného pořadí neměnilo, pouze první patnáctku mužských teamů promíchali jedni z favoritů z již zmiňované Podvysoké 14,613 a muži Mníší časem 14,516. První čas nad 15 vteřin tedy zajišťoval až 16. příčku.

Ženskou kategorii odstartovaly ženy z Metylovic se startovní pozicí 8. Čas prvního terče by jim zajistil umístění na ,,bedně‘‘, nicméně prostřik pravé proudařky jim za čas 23,057 vynesl až 9. příčku. To třináctým startujícím, ženám z Mistřovic, se vedlo ještě hůře, svůj pokusnedokončily – N. Při přípravě 15. družstva se začali ozývat domácí fandové, protože se na základně chystaly jedny s favoritek – domácí družstvo žen. Strojové vyběhnutí ze základny, jak jsme u Oprechtických děvčat zvyklí, plynulý průběh zhatil až pětivteřinový prostřik na pravém proudu. Čas 21,466s stačí jen na 7. místo. Vzápětí startující Stará Ves n./O. prolomuje smůlu ženských družstev a časem 17,707 jde do průběžného vedení. Jejich pozice odolala i útokům Jistebníku (18,62) a Bartovic A, které se časem 17,987 řadí těsně za ně. Až 31 první družstvo ve startovní listině mění pořadí čela závodu, ikdyž ne na dlouho. Petřvaldické želvy, jsou sice pracovně i jinak vytížené, ale ze svého umění mnoho neztratily. Jejich čas 17,313 je však na špici asi jen 4.minuty. Bartovice B je sesazují okamžitě časem 17,227s. Nové Vsi se příliš nezadařilo a s časem 22,019 spokojeny nebudou a Albrechtice se přidávají k Mistřovicím – N. Ani mladým děvčatům z Paskova se příliš nedaří – 31,732. Překvapení dne zajistily v ženské kategorii Kostějky s Kozmic. Třetí místo v soutěži a body za druhé do ligy jim vynáší čas 17,528s. Tipnul bych, že toto bylo zatím jejich maximum, co se týče času a první terč sražen v 16,981s je třešnička na jejich oprechtickém dortu. Kategorii ukončily ženy Marklovic a Krmelína, ale ani jedněm se nepodařilo výrazně promluvit do celkových výsledků.

Veteránskou kategorii vyhráli muži Vlčovic průběhem start – cíl a to časem 16,114 a to přesto, že kromě nich mělo ještě další čtyři družstva útok rozběhlý na vítezství. Nakonec pořadí za Vlčovicemi se poskládalo následovně. Svinov 16,209 (15,713), Stará Ves16,379(16,372), Bartovice 16,406(15,659), Vrbice 17,319(15,637), Metylovice 19,849(16,452), posledního času dosáhli domácí pětatřicátníci 25,503 a jediné N této kategorie si připsalo Mníší po nesestříknutí levého terče, pravý byl dole za skvělých 15,18s.

V. ročník večerní soutěže CLIMART CUP

V průběhu hlavní sezóny se nenajde mnoho soutěží, na které mají družstva z blízkého či širokého okolí přímo spadeno, pokud tedy pomineme Extraligu ČR v PÚ. Oprechtický CLIMART CUP se k nim již řadí. Noční soutěž obsazená 44 mužskými a 13 ženskými družstvy z 12 okresů Čech a Slovenska je snad dostatečná vizitka. V oprechticích jsme mohli sledovat přímo přehlídku zástupců regionálních lig, a své zástupce zde měly Moravskoslezská liga, Beskydská liga, Novojičínská liga, Moravskoslezský pohár, Severoslovenská hasičská liga, Regionálna liga spiš, Extraliga ČR v PÚ, Zlínská liga, atd. Večerní soutěž se koná dle technických pravidel Extraligy ČR v PÚ opět na 2B a hlavní rozdíly mezi denní soutěží jsou jiné technické podmínky na hadice, proudnice, atd. než na denním kole MSL. Největší vzdálenost museli urazit chlapi ze Sveržova (okres Bardejov) a to 340km, více jak 200km to k nám měly Nižné Ružbachy(SL) a již pravidelný účastník Štôla (PO) a přes 100km urazily družstva Plumlova, Podhorie(PU), Brumova a Mladcové.

Start soutěže naplánovaný na 21:21 si vzali pod palec domácí muži. Oprechtice již jednou na této soutěži slavili triumf a letos se jim to povedlo opět. Laťka nahozená na hodnotě 14,359s vydržela nepokořená po celou dobu soutěže. I když hned po domácím družstvu bezprostředně startovali jedni s favoritů, Prchalov A, po nich další, muži z Podvysoké. Zatímco Prchalov si časem 14,925 zajistil alespoň 5. Příčku, Podvysoká si díky prášící proudnici připisuje N. Horní Suchá končí 8. Za čas 15,184, Prchalovské Bčko se řadí za Suchou časem 15,196s. Svinov A potvrzuje odpolední formu, a čas 14,878 jim vynáší 4. Příčku. Jako 22 se připravuje na základně Plumlov, vícemistr loňské extraligy, asi největší favorit. Při startu tohoto družstva celý areál ztichl a všichni sledovali, jak si tito borci povedou. Na základně se chvíli déle zdržel rozdělovač, a dále při běhu balancoval na hraně vytržení rozdělovače letícími proudaři. Naštěstí pro Plumlov to dopadlo dobře a díky sestřikům v čase 14,364 se o 0,005s zařadili na druhé místo za domácí Oprechtice. Po chvíli se mohli radovat borci z Neplachovic, kteří v neděli pořádali svoji soutěž v rámci MSP. Bohužel prostřik je odsunul až na sedmou příčku, byť pravý proudař měl hotovo za  14,292s. Chvíli před půlnocí se na základně chystalo Lubno, a svým útokem zastavili časomíru na hodnotě 15,001 a docílili perfektní 6. místo. 42. startovní pozice patřila dalším slovenským borcům – Podhorie (PU), minulý týden jsme je potkali na soutěži v Bylnici a tam se uvedli skvěle, takže jsme jen čekali, jak se předvedou u nás. Lehký prostřik nalevo je odsunuje na třetí příčku – čas 14,458s. Zbytku startovního pole se příliš nedařilo, 11x jsme viděli nedokončený útok a poslední hodnocená 15. příčka připadla družstvu Větřkovic za čas 15,653s.

Ženskou kategorii odstartovaly se startovním číslem 5. děvčata ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, ale nenavázaly na solidní výsledek z odpolední soutěže a výsledný čas 28,629 na přední umístění stačit nebude. Vzápětí startují Marklovice, ale ani ony časem 19,212 nemohou pomýšlet na výraznější úspěch, nakonec jim to ale stačí na pátou a tedy poslední hodnocenou pozici. Po nich následují Oprechtice. Pravý terč je dole za 16,231, levý si dává načas a rozsvěcuje se až na hodnotě 18,077. Nakonec třetí příčka. Jako třinácté se staví na start Albrechtice, ale ani jim čas 21,104 finanční odměnu nepřinese. Stejně jsou na tom Hněvošice – 20,74 a 8. příčka. První ženský nedokončený pokus si připisuje Nová Ves. Následují Skrochovice a profesorský útok je dostává do čela kde zůstanou už do konce soutěže – 17,34s. Další N si zapisují děvčata z Paskova. Mistřovice a Vřesina také nedosáhnou na první pětku, dosahují času 20,561 respektive 19,886. Kolem půlnoci se staví na startovní čáru Kozmice, a pokračují v dobrých výkonech. Terče dole v čase 18,758 a to jim vynáší 4. příčku. O tu je mohly připravit Bartovice A, ale prostřik je odsunul do hloubky výsledkové listiny, 24,972. To Bartovice B, které celou kategorii uzavíraly a patřilo jim startovní číslo 55, vedením Skrochovic zatřásly – čas 17,48 ale nakonec stačil jen na 2. Místo.

XI. kolo Moravskoslezské ligy mladých hasičů

Nedělním pokračováním Oprechtického hasičského víkendu byla soutěž mladých hasičů zařazená do seriálu Moravskoslezské ligy mladých hasičů. Tradiční začátek soutěže byl naplánován na desátou hodinu. Před samotným zahájením proběhlo slavnostní předání Minigrantu společnosti Arcelor Mital v hodnotě 10 000 Kč. Za tyto finanční prostředky byly družstvům mladších žáků zakoupeny ochranné přilby. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat společnosti Arcelor Mital za již zmíněný finanční příspěvek pro mladé hasiče.

V 10:00 už nic nebránilo tomu, aby mohl proběhnout slavnostní nástup družstev, porada vedoucích a start prvního družstva. Soutěž zahájili domácí starší žáci. Bohužel, jak už se to mnohokrát potvrdilo že domácí soutěž je těžké vyhrát, dosáhli výsledného času 15:550s, se kterým nemohli počítat v umístění na předních příčkách výsledkové listiny. Ovšem čas pravého proudu 13:083s by v celkových výsledcích znamenal první místo. Další z domácích družstev se chystali mladší žáci. Toto družstvo jezdí na soutěže teprve krátce a postupně se zaučuje. Jejich čas 29:183s nebyl sice ideální, ale jak už jsem zmínil, jsou teprve na začátku a jednou nám ještě ukážou. Poslední z domácích se chystalo družstvo Mikro. Tato kategorie je poněkud specifická. Soutěží zde družstva složená z dětí do šesti let a při útoku je možná pomoc vedoucího. Útok se jim podařil a se svým časem 28,157s porazili i své kolegy z mladší kategorie. Soutěž probíhala přibližně do třinácté hodiny. Po sečtení výsledků byl vyhlášen nástup, na kterém byly předány ceny nejlepším ze všech kategorií. V kategorii starších se na 1. místě umístil Petřvald následovaný Trojanovicemi a Bruzovicemi. V kategorii mladších 1. příčku obsadila Nová Ves B, druhý byl Nýdek A a třetí Lučina A. Kategorii Mikro vyhrály domácí Oprechtice následovány Petřvaldem a Klimkovicemi. Všechny tyto družstva byly obdarovány pohárem, sladkostmi a finanční odměnou.

Jak již bývá tradičně na Oprechticích zvykem, pořadatelé si připravili opět něco navíc. Jednalo se o soutěž tzv. „nejrychlejší zadek“. V této soutěži běží pouze košař, nalívač a strojník. Jejich úkolem je co nejrychleji dostat vodu z mašiny, která ve speciálním zařízení zastaví čas. Do této soutěže se přihlásilo celkem osm družstev. Na prvním místě se umístilo družstvo z Paskova s časem 8,831s, následováni byli borci z Oprechtic s časem 9,011s a Petřvaldu. Po ukončení proběhl malý nástup  a předání ocenění vítězům.

V 15:00 hod byl ukončen celý Oprechtický Hasičský Víkend 2013 na kterém bylo ke shlédnutí celkem 166 požárních útoků a v areálu se vystřídalo bezmála 1162 závodníků.  Dále jsme si pro Vás letos připravili velké stany proti slunci, velkoplošnou LED obrazovku, online přenos, online rozhovory, GOPRO kameru, „lítající“ kameru DRON, průhlednou káď, normální káď, wi-fi připojení, 10° pivo, 11° pivo, 12° pivo, nealko pivo, ovocné pivo, kofolu, alkohol, pojízdnou cukrárnu, grilované plecko, uzené klobásky, kuřecí steaky, smažené sýry, hranolky, koláčky, chilli con carne, těstovinové saláty, klouzačky pro děti, tabule a křída pro děti, pískoviště, tenisový kurt, a v neposlední řadě vystoupení rockového coverbandu NAGAUČ.

Všem účastníkům jak denní, noční i dětské soutěže děkujeme za účast, jsme rádi, že jste si k nám našli cestu a pokud to jen trochu půjde, budeme se snažit najít si i my cestu k Vám.

Playlist všech soutěžních družstev na MSL
Playlist všech soutěžních družstev na ClimartCupu
Playlist všech soutěžních družstev na MSL-MH
Playlist všech soutěžních družstev na SG
GoPro Záběry
Online rozhovory

Fotky (z přípravy) 

Fotky (by Hanča)

Fotky (by Terka)

Fotky (by Jerry) 

Fotky (by Mecca)

Fotky (by Kristýna Ryšková)

Fotky (by Lenka Hanyášová)

Fotky (by Kuba Arvial)

Fotky (by Kateřina Galásková)

Fotky (by Tomáš Polach)

Fotky (by SDH Kozmice)

Fotky ( MSL-MH)

Videa (by SDH Metylovice)

Video (by SDH Kozmice)

Pro oprechtice.cz Honya